Vyzrál jsem na pojištění auta

Jako správný motorista poctivě platím pojištění za auto. Každým rokem mi přijde vyúčtování a pokaždé jenom žasnu, kolik mi to zase naúčtovali. Chápu, že platit povinné ručení se prostě musí, je to pojistka za případnou vlastní hloupost nebo chybu. Kdybych někoho naboural a udělal z jeho auta nebo jiného majetku vrak, nebo dokonce hůř, někomu ublížil na zdraví nebo na životě. Platit podobné škody ze svého, tak se zadlužím asi ještě na dvě generace dopředu.

Někdy si ale pojišťovny dělají s cenou pojistného celkem, co chtějí. Mám bezškodný průběh, bonusů až ke stropu a stejně mi pojistné stoupá. Jak je to možné?

U povinného ručení se totiž mohou objevovat také další položky, které máte přiobjednané. Nejčastěji to bývají třeba pojištěná skla nebo minimálně to čelní. To totiž při rozbití není žádná levná záležitost. Tohle pojištění ještě chápu, i když si můžete alespoň vybrat hodnotu plnění, čímž se dá ovlivnit výsledná cena pojistného na povinném ručení. Většinou jsou okna pojištěná buď na deset, nebo pět tisíc. Pětitisícová částka stačí, pokud chcete pojistné snížit.

Dál se ale na výpisu může objevit třeba položka pojištění nezaviněné nehody. Kdo tam tuhle položku má, může směle napochodovat na pobočku své pojišťovny a zrušit ji. Pokud byste se totiž dostali do nehody, kterou zavinil někdo jiný a udělal vám na autě škody, nepůjde krytí škod přece z toho, co vy platíte své pojišťovně, ale z jeho povinného ručení. Pojišťovna vám nejspíš řekne, že tohle připojištění máte proto, že by vaše pojišťovna za vás oběhala všechny formality. Nevím, jak vy, ale já bych si je raději oběhal sám a peníze si nechal. Bylo by to totiž dost drahé oběhávání. Schválně si zkuste někdy sednout a vyzkoušet si nějakou kalkulačku povinného ručení, co vám ukáže. Mohli byste totiž snadno zjistit, že co platíte u své stávající pojišťovny za rok, byste jinde zaplatili za tři.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.